A 2017-es Giro d’Italia teljes pénzdíja 1,38 millió euró, ami kicsit csalódás, hiszen a jelenleg is zajló jubileumi, 100. kerékpáros körverseny pénzdíja lényegében nem változott a tavalyihoz képest. Az összetett győztes több mint 200 ezer eurót vihet majd haza, amely összehasonlítva más sportágakkal meglepően alacsony. A sportág csillagai azonban kimagasló keresetre tesznek szert, amely éves szinten meghaladja a 2 millió eurót.
Az idei Giro d’Italia május 5. és 28. között kerül megrendezésre, amely a szardíniai Algheroból indult és miután átszelik Olaszországot a biciklisek, Milánóban fejeződik majd be. Az olasz körversenyt, amely egyike a három legrangosabb országúti kerékpáros versenynek (Grand Tour: Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a España), több mint 170 országban követhetik végig a televízió képernyőin keresztül a sportág hívei.
Az olasz körverseny teljes összdíjazása az elmúlt négy évben nem változott jelöntősen, az idei év 1 385 060 eurós összeghez képest még 2014-ben is hasonló, 1 378 210 euró volt a verseny díjazása. Ahogyan az elmúlt években idén is számtalan kategóriája van a versenynek, amellyel pénzdíj szerezhető. Az idei versenyen 24 különböző kategória van, amely címén pénzdíjat osztanak:
- napi vagy a teljes versenyre vonatkozó
- egyéni versenyzőre vagy csapatra vonatkozó
- gyorsaságot vagy aktivitást figyelembe vevő
- további speciális számok
A legjelentősebb versenyszám az összetett verseny, a Maglia Rosa (rózsaszín trikó - a szín amúgy a versenyt létrehozó La Gazzetta dello Sport olasz sportújságra utal), ahol az időeredmények kerülnek összeadásra és a legkevesebb idővel rendelkező versenyző nyeri a küzdelmet. Kiemelkedő még a hegyi verseny (Maglia Azzurra), a pontverseny (Maglia Rossa), a fiatalok versenye (Maglia Bianca) és a csapatverseny.
A 21 szakaszból álló verseny egyes szakaszai után 27 540 eurót osztanak szét, amely 70 százaléka az első 3 versenyző zsebébe vándorol, így a további 17 versenyző már csak a maradék 30 százalékon osztozik.Az összetett verseny megnyeréséért több mint 115 ezer euró jár, ám ezen felül még az első tíz versenyző kap egy speciális bónuszt, amelynek összértéke 170 500 euró, amelyből a verseny győztese 90 ezer eurót kap. Így végül is az összetett verseny győztese 205 668 eurót vihet majd haza, amelyben nincsen benne az egyes szakaszokon elért teljesítményért járó pénzösszeg vagy a speciális számok után járó díjazás. Ugyanakkor ez az összeg még így jócskán elmarad például a teniszben szerezhető pénzösszegek nagyságától. Az idei év első Grand Slam tornáján az Australian Openen, a torna győztese több mint 2,4 millió eurót vihetett haza (erről részletesebben itt olvashat).
Összehasonlításképpen a nagy testvér, a Tour de France összdíjazása majdnem elérte a 2,3 millió eurót 2016-ban. A francia futam tavalyi nyertese, a brit Chris Froome fél millió eurót vihetett haza az összetett verseny megnyerése miatt. Ebben az összegben nincs benne a szakaszgyőzelemért, illetve az egyéb kategóriákban elért helyezés után járó pénzdíjak.
Az imént említett brit versenyző egyébként nem csak eredményeivel, de fizetésével is felhívta magára a figyelmet, ugyanis minden bizonnyal a legjobban kereső kerékpáros az évenként 4 millió fontos, mintegy 1,5 milliárd forintos fizetésével (2018-ig szól a szerződése). A sportágban ugyanakkor, mint ahogyan azt az ausztrál bikechaser internetes portál összeállította, a többi nagyágyú, mint Vincenzo Nibali vagy Alberto Contador bevételei is meghaladják az 1 milliárd forintot. Azonban azok a versenyzők, akik csak egy-egy szakaszon, illetve kisebb versenyen tudnak emlékezeteset nyújtani, az említett összegnek már csak a töredékét tudják megkeresni, átlagosan körülbelül 70 000 és 140 000 euró között.
Az alábbi táblázatban látható a 2017-es Giro d’Italia kiemelt összetett versenyszámainak a díjazásai: